Jak myć włosy?

Autor:

Mycie włosów to niby prosta sprawa. Wchodzisz pod prysznic/do wanny. Moczysz włosy. Myjesz. Spłukujesz i gotowe. Przeważnie starasz się, żeby było dużo piany, bo piana do porządnego mycia włosów musi być. A co jeśli powiem Ci, że da się to zrobić lepiej?

Czesanie

Przed myciem uczesz włosy zgodnie z kierunkiem w jakim będziesz myć włosy. Jeśli jak ja, myjesz je pod prysznicem, rozczesz je to tyłu. Jeśli myjesz włosy głową w dół, to w dół przeczesz włosy. Dzięki temu będzie Ci je łatwiej umyć i rozczesać. Prócz tego wyczeszesz też kosmetyki użyte do stylizacji czy utrwalenia fryzury.

Jeśli MASZ kręcone włosy zajrzyj na YT Madzi aby zobaczyć dobre mycie włosów KILK,

 

Mycie

Pierwszą, najbardziej oczywistą czynnością powinno być zmoczenie włosów. Następnie bierzemy szampon, rozcieramy go w dłoniach z odrobiną wody i nakładamy na włosy. ALE: nie robimy tak jak na filmie:

Włosy przy myciu głaszczemy jak miłego kotka 😀 Skórę delikatnie masujemy OPUSZKAMI palców. Wcale nie musimy szczochrać włosów, żeby je dobrze umyć. Głaskanie umyje je tak samo, jak robienie na nich całej fury piany. Jeśli włosy są mocno zabrudzone, czynność warto powtórzyć 🙂

Odżywka/maska

To moim zdaniem krok, jakiego nie ma co pomijać. Przesuszone włosy łatwo się puszą, elektryzują, plączą. Nałożenie odżywki lub maski ułatwi rozczesanie włosów. Pamiętajcie aby maski nakładać na długość włosów, a nie na skórę głowy. 

Polecane maski do włosów wysokoporowatych:

Suszenie

W przypadku każdych włosów: warto mieć oddzielny ręcznik, podkoszulek lub specjalnie do tego przeznaczony „turban”. Ja przeważnie używam turbanu z Aliexpress.  Odciskam delikatnie wodę z włosów, następnie nakładam turban, który ma za zadanie wciągnąć wodę z włosów. Absolutnie NIE trzemy ręcznikiem włosów, nie czochramy- ponieważ takie działanie tylko poplącze włosy!

Rozczesywanie

I tu trzeba by podzielić:

LOKI I FALE: czeszemy na mokro, gdy mamy nałożoną maskę lub odżywkę- wówczas maska/odżywka daje poślizg więc zniszczenia włosów są zdecydowanie mniejsze a rozczesywanie włosów znacznie prostsze. Tu zdecydowanie przyda się nam grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, taki jak pokazywałam Wam w poście z moją wakacyjną kosmetyczką.

WŁOSY PROSTE: te najlepiej rozczesywać na sucho, już po umyciu i wyschnięciu włosów.

Oczywiście każde z włosów czeszemy małymi pasmami, od dołu, ku górze. Nie ciągniemy od skóry głowy ku końcówkom, ponieważ wówczas możemy pozbawić się sporej części włosów. Jeśli macie problem z jakimś pasmem, warto użyć w tym miejscu sprayu ułatwiającego rozczesywanie 🙂

Jakie są efekty zmian w sposobie mycia włosów?

Zmieniłam swoje podejście do mycia włosów prawie 2 lata temu. Kiedyś mycie bez porządnego czochrania włosów to nie było mycie ;D nakładałam maskę, spłukiwałam, wycierałam włosy i dopiero próbowałam rozczesać włosy- nie często ciągnąc je przy tym okrutnie. Niestety tak traktowane włosy, kruszyły się, łamały, trzeba je było bardzo często podcinać, więc nie widziałam przyrostu włosów.

Od kiedy wprowadziłam w życie powyższe wskazówki, włosy są w zdecydowanie lepszym stanie. Końce są zdecydowanie mniej zniszczone, nie rozdwajają się, nie kruszą. Moja fryzjerka ścina mi ok. 1 cm, co ok. pół roku- więcej po porostu nie ma potrzeby 🙂 warto też podkreślić, że mam włosy falowane i rozjaśniane- więc bardzo podatne na uszkodzenia.

Bardzo Was zachęcam do tego, aby przyjrzeć się temu jak Wy, myjecie włosy 🙂 może da się w tym coś poprawić abyście cieszyły się jeszcze ładniejszymi włosami? 🙂

0
Brak tagów 0