Pielęgnacja paznokci i Elixir od Kann

Autor:

Już jakiś czas temu planowałam napisać Wam post o pielęgnacji paznokci. Co zrobić żeby paznokcie były zdrowe, silne. Jak je odżywić? Co może im pomóc? A co zaszkodzić? W końcu się za to wzięłam! 🙂 Gotowi na solidną dawkę wiedzy?

Budowa paznokci

Zdrowe paznokcie są gładkie, jednorodne, różowe. Bez dużych bruzd, nierówności. Każdy paznokieć składa się ze 100 warstw, które tworzy keratyna. Keratyna to: siarka, arginina, aminokwas siarkowy, woda, żelazo, fosfor, wapń oraz lipidy.

Zaraz przy skórkach, mamy na paznokciach białą plamkę, zwaną obłączkiem. Który można powiedzieć, że łączy widoczny dla nas paznokieć z jego macierzą, czyli z miejscem w którym nasz paznokieć powstaje. Paznokieć okalają wały około paznokciowe.

Co zrobić by nasze paznokcie rosły zdrowo?

Naturalny wzrost paznokcia to ok. 0,12 mm na dobę. Może być nieco większy jeśli ukrwienie paznokci jest większe lub nieco przez nas stymulowane 😉 ale o tym za chwilę!

Zdrowa dieta

Jak zawsze jeśli w grę wchodzi nasza uroda, ważna jest zdrowa dieta, dostarczanie witamin i mikroelementów wraz z jedzeniem. Często w salonie zauważam różnicę w kondycji paznokci moich klientek wiosną i latem, kiedy jest dużo świeżych warzyw i owoców, w stosunku do jesieni i zimy, kiedy jemy ich mniej.

Rękawiczki!!

Chemia jakiej używamy do sprzątania niestety nie zostaje bez wpływu na nasze paznokcie. Nawet płyn do mycia naczyń, mocno wyjaławia naszą płytkę paznokciową. A mamy jeszcze styczność ze środkami do toalet, odkamieniaczami, mleczkami, pastami myjącymi. Oczywiście wiem, że nierealnym jest żeby za każdym razem użyć rękawiczek, ale starajmy się ich używać jak najczęściej.

Właściwa obsługa 🙂

Skórki odsuwamy po zmiękczeniu (odmoczeniu lub po nałożeniu specjalnego preparatu) drewnianym patyczkiem, rogiem ręcznika lub kopytkiem.

Wycinamy je tylko cążkami lub specjalnymi do tego celu nożyczkami. Absolutnie NIE używamy do tego celu żyletki czy radełka. Ponieważ wtedy możecie uszkodzić powierzchnię płytki paznokcia.

Do opiłowania naturalnych paznokci używajcie pilników szklanych lub papierowych o wysokiej gradacji (od 180 w górę). Najlepiej piłować z jedną stronę, a nie w prawo i w lewo na zmianę. Nie używajcie również pilników metalowych, mogą wpływać na rozdwajanie się płytki paznokcia.

Pielęgnacja kosmetyczna

Jeśli paznokcie są suche, kruszą się, łatwo załamują warto postawić na dodatkowe wzmocnienie z zewnątrz. Moje klientki wiedzą, że pierwszą rzeczą jaką polecam jest olejowanie płytki paznokciowej. Dlaczego?

Kiedy paznokieć pozbawiony jest natłuszczenia, staje się kruchy i łamliwy. Trochę jak nasze włosy. Ale bardziej pasuje mi tu porównanie do gałęzi. Zdrowa, pełna wody gałąź jest elastyczna, wygina się, ale nie łamie. Sucha, pozbawiona wody, jest krucha i łamliwa. Łatwo ją złamać. Nasze paznokcie mają tak samo, ale wodą są dla nich oleje.

Przy okazji wcierając oleje w płytkę paznokcia oraz w wały około paznokciowe pobudzamy krążenie krwi, ukrwienie okolic paznokci, tym samym pobudzając wzrost paznokci.

Czy trzeba rezygnować z nakładania olei nosząc stylizację żelową lub hybrydową?

Oczywiście, że NIE! Jeśli stylizacja paznokci jest dobrze zrobiona, olejowanie absolutnie nie będzie miało negatywnego wpływu na jej trwałość. Co więcej, w niektórych przypadkach, może ją nawet poprawić! Zwłaszcza w przypadku paznokci które mają tendencje do zawijania się do środka (paznokcie rurkowate). Warto jedynie odpuścić olejowanie 2 dni przed zrobieniem pazurków czy odrostów, tak na wszelki wypadek.

Malinowy Elixir do dłoni i paznokci od Kann

Przy okazji podrzucam Wam namiar na genialny produkt do paznokci i dłoni! Malinowy Elixir od Kann to totalna odżywcza petarda. Zawiera mix kilku olei: oliwy z oliwek, z kiełków pszenicy, jojoba, migdałowy, arganowy, rycynowy, malinowy. Dzięki temu jest bogaty w kwasy omega 3-6-9. Skład jest wegański. Dla mnie najlepszą opcją jest aplikacja go przed snem, ponieważ skóra i pazurki są nieco tłuste po jego użyciu. Produkt posiada wygodną pipetę, dzięki czemu łatwo się aplikuje. Nakładam po kropli, a następnie wmasowuje w paznokcie oraz skórki wokół. Dzięki temu skórki wokół paznokci są miękkie, elastyczne, nie powstają mikrouszkodzenia.

Malinowy Elixir od Kann kosztuje 39,90 za 10 ml. Czy to dużo? Z jednej strony cena jest dość wysoka. Ale z drugiej strony, perfumowane oliwki na bazie z oleju słonecznikowego(który jest jednym z najtańszych olei), potrafią kosztować ok. 20 zł. Tu mamy mix naprawdę dobrych i nie tanich olei, więc cena wydaje się nie wygórowana.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie śmiało 🙂 zajrzycie też do innych poradnikowych wpisów:

Jak i czym malować brwi?

Błędy w pielęgnacji twarzy

0
Brak tagów 0